Twój e-PIT bez tajemnic
Z nowej funkcjonalności będą mogli w tym roku skorzystać podatnicy, którzy rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38 (z umów o pracę, zlecenie, dzieło lub z przychodów kapitałowych). Docelowo od 2020 roku będzie ona udostępniona również dla rozliczających się na formularzach PIT-36, PIT-36L oraz PIT-28.
Aby uzyskać dostęp do swojego zeznania podatkowego za 2018 r., przygotowanego w ramach usługi Twój e-PIT, nie trzeba składać żadnego wniosku ani przynosić dokumentów do urzędu skarbowego – zeznanie będzie wystawione automatycznie i bezpłatnie dla wszystkich podatników, którzy rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Będzie je można sprawdzić od 15 lutego do 30 kwietnia 2019 r. wyłącznie elektronicznie na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów (podatki.gov.pl).
Korzystasz z ulg? Możesz je dodać do zeznania samodzielnie.
W usłudze Twój e-PIT uwzględnione będą tylko te dane, które posiada administracja skarbowa, czyli dane od pracodawców oraz informacje z ubiegłorocznych zeznań dotyczące ulgi na dzieci a także informacje o organizacji pożytku publicznego, którą podatnik wskazał rok wcześniej.
Jeśli chcesz skorzystać z innych odliczeń, np. z odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa czy kultu religijnego, wydatków na cele rehabilitacyjne lub użytkowania internetu czy wpłat na IKZE – możesz uzupełnić przygotowane zeznanie samodzielnie.
Jak skorzystać z usługi Twój e-PIT?
Aby zalogować się do systemu należy wejść na stronę www.podatki.gov.pl a następnie w polu logowania podać:
1) numer PESEL (albo: NIP i datę urodzenia) + kwotę przychodu z deklaracji za rok 2017 + kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za rok 2018,
LUB
2) dane logowania do profilu zaufanego.
Utworzone automatycznie zeznanie można sprawdzić i zaakceptować bez zmian, zmodyfikować je poprawiając, dopisując lub usuwając dane (np. w zakresie OPP, której chcemy przekazać 1% podatku oraz danych dotyczących ulg i odliczeń) lub odrzucić zeznanie w całości i rozliczyć się samodzielnie.
Można też nie zrobić nic – w takim przypadku przygotowane zeznanie zostanie z dniem 30 kwietnia automatycznie zatwierdzone i przesłane do urzędu skarbowego. Warto jednak zaakceptować je wcześniej – od tego roku termin zwrotu nadpłaty podatku w przypadku zeznań wysłanych elektronicznie to 45 dni (czyli o połowę krócej niż dla zeznań „papierowych”).