Wolność- wartość czy wyświechtany slogan? To temat przewodni warsztatów, które co tydzień odbywają się zarówno dla seniorów, jak i młodzieży w Wolsztynie. Inicjatorzy Fundacja „Sztuka dla Ludzi” starają się w atrakcyjny sposób dotrzeć do fundamentów WOLNOŚCI i niepodległości za pomocą sztuki. Każdego tygodnia uczestnicy projektu „Sztuka Niepodległości” pracują z innymi materiałami, doskonaląc swój warsztat w grafice czy ceramice. Inspirujący są zarówno prowadzący, jak i sami uczestnicy. I tak jak się mówi, „Ile głów, tyle pomysłów” tak samo w tym przypadku „Ile głów, tyle interpretacji słowa WOLNOŚĆ”.
W podróż ze sztuką wybrały się seniorki, seniorzy i młodzież podczas warsztatów poświęconych grafice. Inspiracją stała się sztuka ludowa, tradycje, zwyczaje, oraz sztuka tzw. wysoka. Uczestnicy podczas spotkań poznali technikę tworzenia linorytów. Nie jest to łatwe, ponieważ postać, motyw trzeba było odwzorować jako odbicia lustrzane na linoleum. Praca z dłutem to nie lada wyzwanie, by oddać obraz, który pojawił się w głowie- mówi Dagmara Angier- Sroka- prowadząca warsztaty. Wszyscy jednak poradzili sobie doskonale. A efekty będzie można obejrzeć na torbach bawełnianych i kalendarzach-podsumowuje autorka warsztatów.
Kolejnym etapem podróży było spotkanie z innymi materiałami. Bardziej kruchymi, bowiem ceramicznymi. Spotkanie z osobami starszymi poprowadziła Barbara Zborucka- ekspertka w dziedzinie ceramiki. Zdobyte umiejętności w zakresie ceramiki wykorzystywała dotychczas podczas terapii z osobami niepełnosprawnymi. Praca z seniorkami i seniorem z Wolsztyna była dla niej czystą przyjemnością.
Zanim uczestnicy zabrali się do pracy, wysłuchali krótkiej prelekcji, która miała wprowadzić w meandry tamtych czasów. Dziś mając wszystko na wyciągnięcie ręki trudno wyobrazić sobie, że jakość życia była na zupełnie innym poziomie. Trzeba było poczuć tą atmosferę. Podczas warsztatu można było puścić wodzę fantazji i za pomocą kalkomanii przyozdobić filiżankę, podstawek i talerzyk. Uczestnicy zatopili się w czarnej kalkomanii, wycinanych wzorach, które nadały ceramice niepowtarzalny charakter. Podczas pracy trzeba było wykazać się nie lada cierpliwością, bowiem niedokładne naniesienie kalkomanii mogło skutkować niedoskonałością po wypaleniu w piecu.
Pani Barbara podczas warsztatów powiedziała magiczne zdanie: „Możesz zrobić coś rzetelnie a możesz coś spartaczyć. Ceramika to sztuka, która pokazuje swą twarz i wizerunek w próbie ognia. Wszystko piec zweryfikuje”.
Dlaczego magiczne? Bo z wolnością też tak jest. W próbie ognia, bez kręgosłupa moralnego możesz na wojnie polec. Wojna jest pewnego rodzaju piecem, który weryfikuje determinację i chęć życia jako wolny człowiek. Dziś nie mamy w Polsce wojny i walki na śmierć i życie. Dziś walka o wolność toczy się w szkołach, w miejscach pracy, w samorządach czy też wśród najbliższych. Dziś staramy się na każdym kroku podkreślić swą indywidualność i chęć zaznaczenia swojego istnienia w rzeczywistości tu i teraz. Stąd warsztaty ceramiczne dają możliwość wyrażenia swej wolności.
I widać w jak odmienny sposób na WOLNOŚĆ patrzy młodzież. Warsztaty ceramiczne dla młodszego pokolenia prowadziła Dagmara Angier-Sroka- instruktorka warsztatów. Licealiści podczas warsztatów wyrażali swoje poglądy na wolność, posługując się wyłącznie czarną kalkomanią. I to stanowiło większe wyzwanie, bo w tym przypadku nie ma gry kolorów, ale jest gra kształtów. Wszystkie motywy, litery i obrazy musieli własnoręcznie wyciąć, rozplanować na powierzchni kubka, talerza, miski. Podczas pracy wywiązała się ciekawa dyskusja- z perspektywy uczestnika warsztatów.
Kubki, talerzyki, miski, filiżanki przyozdobione. Czas na wypalanie. Z niecierpliwością czekamy na efekty, bowiem teraz przyjdzie próba ognia. Zobaczymy kto i na ile miał spokój i zadbał o najmniejszy szczegół, a także kto mógłby jeszcze popracować nad precyzją.
Obserwując prototypy spokojnie można byłoby je powielić i sprzedawać w ilościach hurtowych w roku 2018, okrzykniętym ku czci ZDOBYCIA NIEPODLEGŁOŚCI. A efekty będzie można obejrzeć podczas wystawy podsumowującej w drugim kwartale 2019 roku. Zapraszamy serdecznie.
Projekt „Sztuka Niepodległości” jest dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w 2018 r.
Tekst: Beata Grzegorzewska