Zamknijmy się na chwilę w wehikule czasu i przenieśmy się do roku 1918. Takim hasłem przewodnim moglibyśmy rozpocząć wycieczkę historyczno-kulturalną, która odbyła się 18 października do Poznania w ramach projektu „Sztuka Niepodległości” Plan ambitny: cztery muzea w Poznaniu, krótki czas, bo jak opowiedzieć o roku pełnym wyzwań w ciągu jednego dnia, a także chęć zainteresowania młodzieży. Z perspektywy uczestniczki wycieczki śmiało mogę powiedzieć, że plan został zrealizowany w 100%. Młodzież o 10.00 dotarła na miejsce. Lekko zaspani z minami nie wróżącymi nic dobrego. Jednak z każdą minutą i godziną w ich oczach pojawiało się zainteresowanie i ciekawość, która miejmy nadzie-ję zaprocentuje podczas warsztatów ceramicznych i graficznych.
Oprowadzający po wystawach zaciekawiali drobnymi szczegółami, które oczywiście budują większy obraz tej niepodległościowej rzeczywistości.
Wystawa „Pod znakiem Orła Białego, drogi do niepodległości” w Muzeum Wojskowości ukazała różne ścieżki, którymi Polacy kroczyli, aby zachować symbole narodowe, wolność a także możliwość ukazania miłości do swojego kraju. Uderzająca ilość symboli. Ogromna ilość dowodów potwierdzających determinację Polaków. Myślę, że zupełnie inny wydźwięk dla młodzieży miałaby wystawa bez komentarza przewodnika, który doskonale wprowadził w klimat tamtych lat. Panorama i klimat 1918 roku, przedstawiony w Muzeum Wojskowości, pozwoliły przejść do Powstania Wielkopolskiego, które także objęło Wolsztyn. Doskonałe wprowadzenie Szymona Ptaka nauczyciela z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Składowskiej -Curie w Wolsztynie- pozwoliło młodzieży zaj-rzeć w historię lokalną. Dzięki zobrazowaniu sytuacji podczas wybuchu powstania a także przełożenie punktów strategicznych walki na dzisiejszy obraz i usytuowanie Wolsztyna, młodzież przeniosła się w tamtą epokę. Na twarzach rysowało się zainteresowanie ale także chęć włączenia się w dyskusję. Spacer po Wielkopolskim Muzeum Walk Niepodległościowym-wystawie Powstanie Wielkopolskie 1918-1919, utwierdziło mnie w przekonaniu, że nie tylko Muzeum Powstania Warszawskiego jest warte polecenia. Dobrej jakości ekspozycja, wątki multimedialne pobudziły po raz kolejny ciekawość młodzieży. Kolejnym przystankiem podróży było Muzeum Sztuki Użytkowej, której nie można pominąć, uczestnicząc w projekcie „Sztuka Niepodległości”. Piękne wnętrza, cisza, piękne ekspozycje oraz różnorodność przedmiotów tam znajdujących się stanowiły ucztę dla duszy. Mnóstwo ceramiki po-zwoliło także rozbudzić wyobraźnie i tchnąć inspirację w głowy młodzieży, która lada dzień będzie uczestniczyła w warsztatach. Już nie trzeba było inspirować i zachęcać młodzieży do poznawania poszczególnych elementów ekspozycji.
I na koniec Muzeum Narodowe „Kamuflaże wolności”- warsztaty muzealne pozwalające odkrywać młodzieży wolność w sztuce- rzeźbie, obrazie. Z pewną nieśmiałością licealiści wchodzili w dyskusję z animatorką muzealną, jednak ich wnioski były trafne, wiedza wzbudzała podziw. Jest do-wodem na to, że wysiłki jakie wkładają nauczyciele nie idą na marne a dodatkowa wiedza zdobyta podczas projektów takich jak „Sztuka Niepodległości” będzie budowała ich jako obywateli odpowiedzialnych i kochających swój kraj.
Będąc w Poznaniu z całą pewnością nawiązały się nowe znajomości, bowiem organizatorzy przewidzieli także czas na wspólny posiłek i wymianę doświadczeń. A późno popołudniowe spacery po mieście pozwoliły zderzyć się ze współczesną architekturą i klimatem współczesnego Poznania.
Projekt Sztuka Niepodległości w ramach którego odbyła się wycieczka został dofinansowany ze środ-ków Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2018.
Autor tekstu: Beata Grzegorzewska
Foto: Bartłomiej Sroka, archiwum Fundacji