Pod koniec sierpnia br. pracownicy Katedry Turystyki i Rekreacji Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu rozpoczęli badania wody i osadów Jeziora Wolsztyńskiego. Badania te są owocem współpracy władz Wolsztyna z poznańskim uniwersytetem, a ich celem jest rozpoznanie warunków do wybudowania nowoczesnego kąpieliska z oczyszczoną wodą. W ramach badań opracowywany jest szczegółowy plan batymetryczny jeziora, wykonywane są wiercenia w dnie zbiornika w celu rozpoznania miąższości, rodzaju i składu chemicznego osadów, a także wykonywane są pomiary przepływu i mętności wody. Badania prowadzone są z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu, m. in. akustycznego dopplerowskiego przepływomierza profilującego, echosondy z sonarem, a także specjalistycznej łodzi do poboru próbek osadów. Koszty badań ponosi UAM, natomiast Urząd Miasta zapewnia zakwaterowanie dla pracowników uczelni oraz udostępnia przystań jako zaplecze logistyczne.
Badania, wykonywane pod kierunkiem prof. Zygmunta Młynarczyka przez dr inż. Grzegorza Borkowskiego oraz mgr inż. Remigiusza Tritta, potrwają do końca września.
W opracowaniu jest także karta informacyjna przedsięwzięcia będąca podstawą do zajęcia stanowiska w sprawie obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. W/w prace badawcze są niezbędne do zebrania stosownych danych przed wydaniem decyzji celu publicznego na budowę nowoczesnego kąpieliska.
Dr inż. Grzegorz Borkowski