Tradycja organizacji letnich festiwali muzyki organowej i kameralnej jest w Polsce bardzo bogata. Wiąże się ona z ideą ochrony i popularyzacji instrumentów historycznych – organów, których walory artystyczno-brzmieniowe pozwalają na prezentowanie szerokiej literatury muzycznej. Muzyka organowa jest ważną częścią dziedzictwa kulturalnego chrześcijańskiej Europy a same instrumenty nieodłącznym elementem piękna architektury sakralnej.
W okresie letnim często odwiedzamy zabytkowe kościoły, podziwiamy ich bogato zdobione wnętrza - witraże, freski, rzeźby, obrazy, co ubogaca naszą wiarę i estetyczną wrażliwość. Muzyka organowa jest elementem liturgii, słyszymy ją podczas świątecznych celebracji, ale również w dni powszednie. Podczas letnich festiwali podziwiamy natomiast muzykę wielkich mistrzów, przeznaczoną do wykonań koncertowych. Wielkie dzieła organowe zestawiane są często z utworami kameralnymi. Daje to możliwość zapoznania się z różnorodnym repertuarem muzycznym, który dzięki wspaniałej akustyce kościelnego wnętrza potrafi silnie oddziaływać na odbiorców.
Podczas tegorocznego festiwalu wystąpią organiści z Polski, Litwy i Japonii a także wokaliści, zespoły wokalne i instrumentalne. Usłyszymy m.in. arcydzieła muzyki organowej J.S.Bacha, F.Mendelssohna, J.Brahmsa i R.Schumanna a także utwory instrumentalne europejskiego renesansu, śpiewy synagogalne oraz standardy amerykańskiego musicalu początków XX wieku. Dobór wykonawców jak również program koncertów są na tyle zróżnicowane, że każdy ze słuchaczy znajdzie na pewno coś dla siebie. Cieszmy się zatem piękną muzyką w pięknych sakralnych wnętrzach wolsztyńskich kościołów!
Zapraszam wszystkich bardzo serdecznie na koncerty w ramach XXIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Wolsztynie
Prof. Sławomir Kamiński
Dyrektor artystyczny festiwalu