Zmarła pani Maria Magdalena Tomczak była radna Rady Miejskiej w Wolsztynie.
Pani Maria Magdalena Tomczak urodziła się 29 maja 1922 roku w Grodzisku Wielkopolskim. Do 1934 roku mieszkała w Wielichowie, a do 1939 roku w Rakoniewicach, gdzie ukończyła szkołę podstawową. W Wolsztynie natomiast ukończyła Gimnazjum i Liceum.
Wiosną 1940 roku została wywieziona do pracy przymusowej na roli do Niederroblinger, w 1942 roku została przeniesiona do fabryki serów harceńskich w Sangerhausen. W lipcu 1945 roku wraca do kraju, by rok później zdać "małą maturę"
Świadectwo dojrzałości uzyskuje w 1947 roku kończąc liceum handlowe w Lesznie. W tym roku podejmuje pracę w Wolsztyńskiej Fabryce Mebli, gdzie pracowała 30 lat m.in. na stanowisku księgowej aż do emerytury, zaliczając w tym czasie kilkanaście kursów zawodowych.
W 1978 roku Uchwałą Rady Narodowej Miasta Wolsztyna Pani Maria Magdalena Tomczak została powołana do Terenowej Komisji Odwoławczej ds. Pracy, a rok później powołano ją na członka Komitetu Kontroli Społecznej. W wyborach samorządowych w 1984 roku została wybrana radną Wojewódzkiej Rady Narodowej w Zielonej Górze na czteroletnią kadencję. Ten sukces powtórzyła cztery lata później. Wskutek zmian ustrojowych kadencja zostaje skrócona. W 1994 roku kandyduje w wyborach samorządowych i uzyskuje mandat radnej. Podobnie rzecz dzieje się w 1998 roku. Jako bezpartyjna startuje w wyborach do Sejmu w województwie zielonogórskim uzyskując 17.914 głosów.
Na przestrzeni lat pracy zawodowej oraz sprawowaniu mandatu radnego otrzymuje szereg odznaczeń państwowych i samorządowych. Są to m.in.:
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (25 maj 1988 r.);
Srebrny Krzyż Zasługi (29 marzec 1971 r.);
"Zasłużony dla leśnictwa i przemysłu drzewnego" (11 listopad 1985 r.);
Złota Odznaka "Za zasługi dla ochrony środowiska i gospodarki wodnej" (17 maj 1988 r.);
"Zasłużony Pracownik Wolsztyńskiej Fabryki Mebli" (11 lipiec 1974 r.);
"Za zasługi dla rozwoju województwa poznańskiego" ( 5 kwiecień 1975 r.);
"Zasłużony dla przemysłu meblarskiego" (20 marzec 1978 r.);
"Zasłużony dla powiatu wolsztyńskiego" (21 styczeń 2005 r.).
Pani Maria Magdalena Tomaczak od zawsze aktywnie uczestniczyła w życiu społecznym i kulturalnym miasta i regionu. W 1999 roku za swoje spisane w książce "Wojna, okupacja, ludzie ... moje wspomnienia z lat 199 - 1945" zajęła drugie miejsce w konkursie literackim ogłoszonym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Poznaniu. W latach osiemdziesiątych była inicjatorką budowy kanalizacji sanitarnej na osiedlach M. Rożka i Żeromskiego.
Gdy w marcu 1992 roku zawiązała się w Wolsztynie Unia Wielkopolan Pani Magdalena Tomczak została jej sekretarzem. Rok później Unia Wielkopolan - Koło Wolsztyn, wraz z organizacjami i osobami, rozpoczyna działania mające na celu powrót Ziemi Wolsztyńskiej do województwa poznańskiego. Sukces osiągnięto w 1998 roku.
Pani Marii Magdalenie Tomczak bliskie były sprawy ochrony środowiska i w tej dziedzinie zapisała się szczególnie na kartach historii naszego miasta i gminy. Interesuje się bardzo historią i zapomnianymi cywilizacjami, ale również bieżącymi sprawami politycznymi kraju i regionu. Jest też nadal bardzo aktywna w życiu społecznym naszej małej ojczyzny, przedstawiając otwarcie swoje poglądy ma tematy ważne dla wolsztyńskiego społeczeństwa.*