W Wolsztynie odbywają się warsztaty twórcze z ceramiki i malarstwa prowadzone przez Fundację Sztuka dla Ludzi w ramach projektu „Ogniem i pędzlem”. Odbyły się już dwa warsztaty, z których skorzystały dzieci i młodzież uczęszczająca do SP nr 3 W Wolsztynie. Kolejne warsztaty już niebawem: 19.04.2018 malarstwo oraz 20.04.2018 ceramika od godz. 17.00 do 18.30 w sali Biura Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego w Wolsztynie ul. Doktora Kocha 12 A. Można zapisać się na warsztaty pod nr tel. 604154659 lub w Biurze Promocji i Turystyki. Warsztaty adresowane są do dzieci i młodzieży 7-15 lat w okresie od lutego do maja 2018r.
„Ogniem i pędzlem” to projekt zakładający kształtowanie postaw twórczych, kreatywnych na bazie dziedzictwa narodowego i światowego poprzez autorskie warsztaty z ceramiki i malarstwa. Oprócz warsztatów projekt obejmuje działaniami upowszechniającymi ceramikę i pokazujące różne sposoby pracy i obróbki gliny. Cykl warsztatów zakończy się pokazowym, plenerowym wypałem prac ceramicznych w japońskiej technice zwanej raku. Będzie ogień, dym, para- to atrybuty, jakie w tym sposobie wypalania ceramiki są najciekawsze, do tego powstałe efekty prac i redukcji szkliwa da nieprzewidywalne i niepowtarzalne efekty. Pokazowy wypał ceramiki będzie jednocześnie podsumowaniem przedsięwzięcia, połączony z pokazem filmu o sztuce-ceramice oraz pokazie powstałych prac.
Uczestnicy warsztatów zwracają uwagę na to, że po raz pierwszy mają do czynienia z gliną, są ciekawi efektów, a najbardziej cieszy ich fakt, że własnoręcznie zrobione prace będą przez nich używane na co dzień np. podczas śniadania do płatków z mlekiem, czy jako szkatułka na drobiazgi. Prace powstałe na warsztatach są podwójnie wypalane i raz szkliwione – mówi Bartłomiej Sroka- artysta ceramik. Dzieci nieczęsto spotykają się z gliną, by tworzyć. Ceramika to wąska specjalizacja i cieszę się, że mogę w Wolsztynie działać i przybliżać warsztat i kunszt tej dziedziny sztuki- dodaje.
Wszystkie działania projektu są nieodpłatne dla uczestników dzięki wsparciu finansowemu ze środków Gminy Wolsztyn, realizowane przez Fundację Sztuka dla Ludzi.
Bartłomiej Sroka- artysta plastyk, absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, zajmuje się projektowaniem form ceramicznych, projektowaniem graficznym, działaniami w przestrzeni publicznej. W latach 2010-2015 animator życia kulturalnego miasta Legnicy i okolicznych wsi (z ramienia Fundacji Sztuka dla Ludzi), a od 2016 roku gminy Przemęt.
Przeprowadził w ramach 3 projektów organizowanych przez fundację w Gminie Przemęt (Sztuka Puka-mobilna pracownia- dofinansowanie MRPiPS -ASOS; 3.Kolej Na Książkę- dofinansowanie MKiDN-promocja czytelnictwa na obszarach wiejskich; Kolonie Sztuki- Kaszczor 2016- dofinansowanie UG Przemęt) cykliczne autorskie warsztaty z: ceramiki, fotografii cyfrowej, projektowania graficznego i przygotowania przypinek.
Współinicjator, współzałożyciel i Prezes Zarządu Fundacji Sztuka dla Ludzi.