W środę, 20 grudnia br. w Poznaniu odbyła się gala wręczenia odznaczeń państwowych – Krzyży Komandorskich Orderu Odrodzenia Polski oraz Nagród Honorowych Prezesa IPN „Świadek Historii”. Wśród laureatów był Maciej Myczka z Wolsztyna.
Gala odbyła się w samo południe, w Kinie Rialto w Poznaniu. Rozpoczęto od wręczenia Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski. Przyznano go pośmiertnie Stanisławie Grajek. W jej imieniu odznaczenie odebrał jej syn – Ryszard Grajek.
Następnie wręczono odznaczenia Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej „Świadek Historii”. W VIII poznańskiej edycji otrzymali je: Piotr Gołdyn, Maciej Grzesiński, Janusz Waliszewski oraz Maciej Myczka. Wyróżnieni odebrali medale z rąk dr Mateusza Szpytmy – zastępcy Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
Wśród wyróżnionych znalazł się Maciej Myczka, to wolsztynianin, prezes Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości, który od lat angażuje się w inicjatywy patriotyczne na terenia Powiatu Wolsztyńskiego. IPN docenił m.in. organizację i zaangażowanie Macieja Myczki w organizację Marszów Katyńskich w Wolsztynie.
Wyróżnienie IPN- u to bardzo prestiżowa nagroda. W uroczystej gali uczestniczyli również Burmistrz Wolsztyna Wojciech Lis, Ewa Włodarczyk i Maciej Nowak – Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości, Sebastian Sip – Wolsztyński Dom Kultury. Do Poznania pojechały również uczennice wolsztyńskiego liceum: Maria Nowaczyk, Patrycja Krawczyk, Magdalena Drgas i Natalia Pachut. Licealistki otrzymały upominki od przedstawiciela IPN- u za wkład i aktywne uczestnictwo w Marszach Katyńskich organizowanych w Wolsztynie.
Na zakończenie gali odbył się pokaz filmu Anny Piasek-Bosackiej, Mateusza Macura i Mariusza Lisieckiego „Operacja Tannenberg”. - Dokument to portret zbiorowy polskich społeczników z czasów międzywojennych XX w., którzy zostali brutalnie wymordowani przez Niemców na początku wojny. Bohaterami filmu są profesor Stanisław Pawłowski – ostatni przedwojenny rektor Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Mikołaj Kiedacz – wiceprezydent Miasta Poznania, Jan Grzankowski – burmistrz Skórcza, Leon Prauziński – malarz powstania wielkopolskiego i Cecylia Grubówna-Handkiewicz – nauczycielka spod Kłecka. Intymny i emocjonalny klimat tworzą spotkania z rodzinami zamordowanych.- informuje poznański oddział IPN.