3 listopada 2017 roku dokonano poświęcenia tablicy upamiętniającej istnienie kiedyś cmentarza ewangelickiego, przy dzisiejszej ulicy 5 Stycznia. Uczestnikami tej ceremonii byli mieszkańcy naszego miasta, samorządowcy, przedstawiciele placówek oświatowych, harcerze z wolsztyńskiego Hufca ZHP, oraz kilkuosobowa delegacja z Koła Ojczyźnianego Wollstein z Bad Bevensen w Niemczech. Inicjatorem przedsięwzięcia był Włodzimierz Chrzanowski z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Od samego początku mógł on jednak bardzo liczyć na zrozumienie, moralne wsparcie i pomoc obecnego burmistrza Wojciecha Lisa, który oprócz tego,że sam posiada dużą wrażliwość na tę problematykę, to jest też osobą najbardziej w niej zorientowaną, a jego wiedza w tej materii sięga poza granicę gminy. Świadczyć mogą o tym nie tylko jego publikacje, zamieszczane kiedyś w prasie lokalnej, ale też skrzętnie gromadzona dokumentacja fotograficzna. Urząd Miejski sfinansował także koszt wykonania i ustawienia tablicy z dwujęzycznym – polskim i niemieckim napisem.
Ceremonię poświęcenia tablicy, poprzedziło ekumeniczne nabożeństwo żałobne w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego (kiedyś ewangelickim), w intencji spoczywających na obu dawnych cmentarzach, wolsztyńskich ewangelików. Odprawili je wspólnie ks. kan. Sławomir Majchrzak oraz pastor Waldemar Gabryś z Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego (luterańskiego) w Lesznie.
Ważnym elementem tego dnia, była konferencja tematyczna, na której poruszano problematykę koncepcji i stanu badań nad byłymi cmentarzami ewangelickimi w Wielkopolsce, w tym i na naszym terenie (prof. Jerzy Kołacki z UAM); dziejów gminy ewangelickiej w Wolsztynie w XIX i XX w. (mgr Marcin Adamczak z Muzeum Regionalnego); cmentarzy olęderskich w powiecie nowotomyskim (mgr Przemysław Mierzejewski – historyk regionalista z Nowego Tomyśla ) i cmentarzy ewangelickich w zbiorach ineternetowych (mgr Hubert Owczarek – prezes poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Polsko – Niemieckiego).
Na terenie miasta i gminy Wolsztyn znajduję się szesnaście takich „cmentarzy” lub tylko miejsc po nich: w Wolsztynie (2) Karpicku, Woli Dąbrowieckiej, Niałku Wielkim, Starym Widzimiu, Barłożni (2), Nowych Tłokach (2), Rudnie, Świętnie, Kębłowie, Nowej Obrze, Powodowie i Wilczu. Na wszystkich oprócz jednego, są kamienne tablice, informujące o charakterze tych miejsc zapomnianych i zniszczonych, które „roją się od zagubionych dusz, niespełnionych miłości, doświadczonych cierpień” i bezimiennych już dziś w znacznej większości mogił. Próbą przywrócenia ich naszej pamięci, było więc odsłonięcie wspomnianej tablicy, ekumeniczne nabożeństwo żałobne, konferencja jak również specjalnie przygotowana na tę okoliczność w Muzeum Roberta Kocha, wystawa fotograficzna, obrazująca aktualny stan tych po ewangelickich „cmentarzy”. Wystawa czynna będzie do końca listopada.
Warto też na koniec wspomnieć, że piątkowa uroczystość, której patronowali: burmistrz Wolsztyna – Wojciech Lis, ksiądz kanonik Sławomir Majchrzak, oraz przewodniczący Oddziału Okręgowego „Civitas Christiana” w Poznaniu – Karol Irmler, odbywała się w przypadającą kilka dni wcześniej 500 – setną rocznicę Reformacji Marcina Lutra. Ta, jak wiemy, była przykrym pęknięciem doktrynalnym w łonie chrześcijaństwa. Tym bardziej więc trzeba podkreślić wagę takiej inicjatywy, jak ta piątkowa.. Bo oprócz wymiernej korzyści w zakresie budowania wspólnoty wyznaniowej w duchu dobrze pojętego ekumenizmu, przyczyniła się też do podtrzymania i pogłębienia naszych relacji z Kołem Ojczyźnianym Wollstein w Niemczech.. (wjch)