W dniu 16 lutego b.r. w wolsztyńskim ratuszu odbyło się spotkanie poświęcone gospodarce rybackiej oraz działalności wędkarskiej prowadzonej na obu wolsztyńskich jeziorach. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele nowopowstałego Stowarzyszenia Wędkarzy Powiatu Wolsztyńskiego, PZW – koło nr 1 w Wolsztynie, dyrektor Gospodarstwa Rybackiego sp. z o.o. w Zbąszyniu oraz Gminy Wolsztyn.
Przedstawiciele Stowarzyszenia zwrócili uwagę na zły – ich zdaniem – stan zarybienia jezior: Wolsztyńskiego i Berzyńskiego, a w szczególności brak ryb drapieżnych, czego powodem jest niewłaściwie prowadzona gospodarka rybacka przez GR w Zbąszyniu. Jednocześnie zadeklarowano wolę współpracy z Gospodarstwem Rybackim w procesie zarybiania ze strony obu obecnych na spotkaniu organizacji (PZW i SWPW).
Do zarzutów odniósł się dyrektor Gospodarstwa stwierdzając m.in., że oba jeziora użytkowane są zgodnie z zatwierdzonym przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej operatem wodnoprawnym, a działalność w tym zakresie jest na bieżąco przez tą instytucję kontrolowana. Zaznaczył też, że nie dysponuje informacjami na temat stanu zarybienia jeziora Wolsztyńskiego ze względu na zaprzestanie – w związku z prowadzonymi pracami rekultywacyjnymi - połowów sieciowych. Dyrektor Zieleniewski podkreślił również, że tegoroczny plan zarybiania uwzględnia potrzebę zwiększenia liczebności niektórych gatunków ryb drapieżnych wskazaną w opracowaniu Pani prof. Julity Dunalskiej („Badania fizyko-chemiczne wody i osadów dennych oraz pomiary hydrologiczne Jeziora Wolsztyńskiego i jego zlewni wraz z projektem ochrony i rekultywacji zbiornika w celu zachowania potencjału rekreacyjnego i przyrodniczego”). Pozytywnie odniósł się do prośby burmistrza o bieżące informowanie gminy o terminach zarybiania, a także składu gatunkowego wprowadzanych ryb.
Przedstawiciele Gminy zwrócili uwagę na konieczność uwzględnienia przez samorząd potrzeb wszystkich użytkowników jezior (korzystających z kąpielisk, turystyki wodnej, wędkarzy, kajakarzy, żeglarzy, itp.). Podkreślono też występowanie licznych przypadków kłusownictwa na jeziorze Berzyńskim, które również mają znaczący wpływ na gospodarkę rybacką tego akwenu. Dyrektor Gospodarstwa Rybackiego zadeklarował zwiększenie ilości kontroli w tym zakresie, a także odwrotne reagowanie na informacje telefoniczne w sprawach kłusownictwa (wkrótce podamy kontaktowy nr telefonu celem interweniowania w tego typu sprawach).
Telefon do Straży Rybackiej 793 - 504 - 140