Czwartek... deszczowe, jesienne popołudnie, pustoszeją ulice zatopione w mroku. W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, które symbolicznie wyznacza data 11 listopada, w niezwykłą muzyczną podróż zabrali nas młodzi artyści z Gimnazjum nr 1. Po raz kolejny gościnne mury Biblioteki Publicznej stworzyły klimatyczny nastrój, by spotkanie z żywym słowem, obrazem i muzyką stało się przeżyciem na miarę magicznej wędrówki po kartach historii. Na sali publiczność, zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele i młodzież... dzisiejsi spadkobiercy idei i marzeń kilku pokoleń Polaków, marzeń o niepodległej Ojczyźnie.
Słowa C. K Norwida „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek” nabrały w ten wieczór różnych barw, a to za sprawą przywołanych tekstów poetyckich i pieśni – powstańczych i narodowych. Pieśni, tylko one w czasach totalnego zniewolenia, pozostały wolne. Budziły w sercach Polaków echa niezłomnej siły, zagrzewały do kolejnych zrywów narodowowyzwoleńczych – równie niebezpieczne jak oręż i odwaga walczących. Niegdyś ich moc tkwiła w tym, że mierzona była siłą umacniania wiary w zmartwychwstanie Polski. W wykonaniu naszych uczniów ożyły ponownie, wzruszając widzów w sposób wyjątkowy, otworzyły ich serca i usta... Cała sala wtórowała młodym wokalistom. Popłynęły wszystkim znane słowa „ O mój rozmarynie, rozwijaj się...” czy też rzewne nuty „Rozkwitały pąki białych róż...” Oczyma wyobraźni widzieliśmy „chłopców malowanych” podążających za „wojenką” na spotkanie śmierci, a także tych, których udziałem stał się „straceńców los” - żołnierzy Pierwszej Brygady...
Święto Niepodległości to doskonała okazja, by pieśni, towarzyszki polskiej niedoli, przywołać w pamięci. To one wraz z artystami stały się równorzędnymi bohaterkami uroczystości. Zachęciły do refleksji i zadumy nad dziejami naszej ojczystej ziemi, losami tych, którzy oddali życie, byśmy dziś mogli cieszyć się wolnością. Jej wartość jest bezcenna. To o niej mówili w swych wystąpieniach Pani Dyrektor L. Bobińska i Burmistrz Wolsztyna – Pan Wojciech Lis, który przytoczył słowa naszego wielkiego rodaka, błogosławionego Jana Pawła II: „ Nic nie jest nam dane raz na zawsze, dotyczy to także wolności. Wolność trzeba ciągle zdobywać, ciągle o nią walczyć.” Pamiętajmy o tym... Naród, który nie zna swej historii, skazany jest na jej powtórne przeżycie.
Patriotyzm zdaje się być dla niektórych niemodnym, pozbawionym racji bytu słowem. Tym bardziej na uznanie zasługują aktorskie kreacje uczniów oraz wokalne umiejętności m.in. E. Gabler, W. Śnity, J. Śnity, P. Nowak, A. Skrzypczak, P. Olejniczaka, K. Jankowiak, D. Kasperczak, N. Kasperczak, W. Gmerek, A. Banaczyk, J. Rozmiarek, J. Jankowiak, P. Żok, A. Hamrol, a także wszystkich występujących, którzy udowodnili, że można bez patosu, zwyczajnie, młodzieńczo, ale jakże wzruszająco kultywować piękną tradycję wspólnego śpiewania, by uczcić „Tę, co nie zginęła”.
Montaż słowno - muzyczny został przygotowany przez reprezentantów kl. Ia, Ic, Id, Ie, If, II a, IIc, IIb, IIf, IIIb oraz uczniów uczestniczących w zajęciach artystycznych. Nad całością czuwały Panie Bogusława Filip i Justyna Domagalska.
Mirosława Filipowiak